Dokumenti, kas nepieciešami, ceļojot uz ārzemēm

Pievienots

Dodoties ceļojumā uz ārzemēm, ir nepieciešami dažādi dokumenti, kas apliecina cilvēka personu un pilsonību. Eiropas Savienības pilsoņiem ir iespēja, ceļojot caur Šengena zonas valstīm, arī neņemt līdzi pases, tomēr ieteicami ir vienmēr, dodoties uz ārzemēm, ņemt līdzi pasi, ID karti vai arī kādu citu personu apliecinošu dokumentu.

Lidojot uz Šengena valstīm (Baltijas valstis, Austrija, Ungārija, Polija, Portugāle, Luksemburga, Malta, Somija, Francija u.c.) ir nepieciešami derīgi ceļošanas dokumenti – pase un vajadzības gadījumā arī uzturēšanās atļauja. Tāpat dažkārt par derīgām tiek uzskatītas dažu valstu identifikācijas kartes. Cēļojot starp Šengenas un ne-Šengenas zonas valstīm tiem cilvēkiem, kuriem nav Eiropas Savienības pilsonība, nepieciešams nokārtot speciālu Šengenas vīzu. Bieži vien nākas arī uzrādīt nacionālās valsts identifikācijas karti, kā arī vajadzības gadījumā nepieciešama arī medicīniskās apdrošināšanas polise. Tiem pasažieriem, kuri dzīvo ne-Šengenas valstīs, būs arī jādodas caur robežsardzes kontroli. Ja Šengenas zonā dzīvojošs pilsonis vēlas doties uz kādu valsti, kas nav Šengena zonā, tad nepieciešama ir derīga pase, kā arī, dodoties uz dažām valstīm, ir nepieciešama vīza, piemēram, Krievija vai ASV.

Dodoties uz ASV ir nepieciešams iziet cauri sarežģītākam procesam. Izlidošana ir iespējama tikai tad, ja ceļotājs var uzrādīt elektronisku iebraukšanas atļauju ASV vai arī derīgu vīzu. Latvija ir pievienojusies ASV bezvīzu programmai, līdz ar to tās pilsoņiem ir iespēja iegūt elektronisku atļauju. Lai atļauju saņemtu, ir jāsagaida apstiprinājums no Elektroniskās ceļošanas atļauju sistēmas (ESTA). Pieteikums ir jāiesniedz vismaz 72 stundas pirms izlidošanas, jo var gadīties, ka dažādu iemeslu dēļ šī atļauja netiek piešķirta. Tādos gadījumos ir nepieciešama derīga vīza. Tāpat arī pasažierim ir jāspēj dod arī papildu informācija par sevi, kā arī pirmās nakts uzturēšanās atļauja. Ja šādu informāciju nav iespējams norādīt, tad aviokompānijas darbiniekiem ir tiesības pasažierim liegt lidojumu. Dodoties ceļojumā uz Kanādu, Latvijas pilsoņiem nav nepieciešama vīza, taču derīgai pasei gan ir jābūt. Tās datus būs jānorāda pie reģistrēšanās, pretējā gadījumā ceļojums uz Kanādu nebūs iespējams.

Ja izvēlētais ceļojuma galamērķis ir Abū Dabī (Apvienotie Arābu Emerāti), tad vīza var būt nepieciešama. Vīza ir nepieciešama gadījumos, ja uzturēšanās Abū Dabī ir ilgāka par 90 dienām jebkurā 180 dienu posmā. Lai varētu nokārtot vīzu, nepieciešami šādi dokumenti – augstas izšķirtspējas pases kopija, krāsaina dokumenta fotogrāfijas kopija un aviobiļetes rezervācijas apstiprinājums. Drošākais veids, kā pārliecināties, vai ir visi nepieciešamie ceļošanas dokumenti uz Abū Dabī, ir sazināties tiešsaistes sistēmās, piemēram, IKT TravelDoc.
Dodoties ceļojumā uz tādam valstīm kā Zviedrija, Norvēģija, Islande, Dānija un Somija, ceļotājam, ja tas nelido ar lidmašīnu, pietiek pat tikai ar autovadītāja apliecību. Tomēr, izmantojot aviokompānijas pakalpojumus, nepieciešama ir derīga pase.

apdrosinasanas akrteViens no dokumentiem, kuru arī ir nepieciešams nokārtot, ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK); tāpat drošības dēļ vajadzētu veikt ceļojuma apdrošināšanu, kā arī dzīvības apdrošināšanu. Noteikti papildu drošību sagādās, ja visiem dokumentiem, biļetēm un citiem svarīgiem dokumentiem būs izveidotas kopijas. Ja ceļojumā apgādībā ir arī nepilngadīgi bērni, kā arī dzīvnieki, nedrīkst aizmirst sagādāt arī tiem nepieciešamos dokumentus, veterināros sertifikātus u.c.

Kopumā ir pilnīgi skaidrs, ka bez pases labāk uz ārzemēm nedoties – tai labāk vienmēr būt līdzi. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka pasei ir jābūt arī derīgai – atkarībā no galamērķa pasei vajadzīgais derīguma termiņš var mainīties. Dodoties uz tālākām valstīm, vienmēr ir svarīgi pārliecināties, vai nav nepieciešama vīza vai arī elektroniskā ceļošanas atļauja, kā arī vienmēr ir labāk zināt, kāda ir adrese viesnīcai vai hotelim, kur tiks pavadīta pirmā ceļojuma nakts.