Drošības prasības Eiropas Savienības lidostās

Pievienots

Ikvienā lidostā pasažieriem vienmēr ir jāveic dažādas drošības pārbaudes. Ja reģistrētajā bagāžā var atrasties dažādas lietas, to skaitā arī šķidrumi lielākos daudzumos, tad attiecībā uz rokas bagāžu visās Eiropas Savienības lidostās, kā arī Norvēģijā, Islandē un Šveicē ir stingrāki noteikumi. Vienotas prasības ir kopš 2006.gada un tās ir nepieciešamas, lai aizsargātu pasažierus un arī lidmašīnas apkalpes darbiniekus no šķidru sprādzienbīstamo vielu apdraudējumiem. Speciālie noteikumi ir izvirzīti, lai ierobežotu to šķidruma daudzumu, kas var tikt iznests cauri lidostas drošības kontrolei. Neievērojot drošības pārbaudes, šķidrumi var tikt konfiscēti.

Izvēloties doties ceļojumā vai komandējumā ar lidmašīnu, jārēķinās, ka būs jādodas cauri drošības kontrolei – jāiziet cauri metāla detektoram, kā arī rokas bagāža tiks pārbaudīt ar rentgena stariem. Tagad visās lidostās, kurās ir spēkā šīs drošības prasības, stingrāk tiek pārbaudīts šķidruma daudzums. Tas gan neattiecas uz tām precēm, kas ir iegādātas lidostas zonā pēc iekāpšanas biļešu pārbaudes, šķidrumiem, kas iegādāti citās Eiropas Savienības lidmašīnās, kā arī kas pirkti trešās valsts lidostās, taču šīs lidostas drošības procedūras atbilst Eiropas Komisijas noteiktajiem pamatstandartiem.

Kopš pēdējām izmaiņām drošības prasībās pasažieriem rokas bagāžā šķidrumi nedrīkst atrasties. Tiem ir jābūt 100 ml nelielās tvertnēs, kas ievietotas speciālā šķidruma 1 litra šķidruma maisiņā, kuru var atkārtoti attaisīt un aiztaisīt. Plastikāta maisiņš atsevišķi no rokas bagāžas ir jāpārbauda ar rentgena stariem. Katram pasažierim drīkst būt tikai viens šāds plastikāta maisiņš. Šie drošības noteikumi attiecas uz tādiem šķidrumiem kā ūdens, sīrupi, zupas, krēmi, losjoni, eļļas, parfimērija, skropstu tuša, aerosoli, želejas, pastas (arī zobu pasta), šķidrumu un cietvielu maisījumi, pastas paaugstināta spiediena satura trauki, piemēram, dezodoranti, kā arī skūšanās un cita veida putas; citas šķidras vielas ar līdzīgu saturu. Ar visiem šķidrumiem, kas ir jāievieto īpašajās šķidruma tvertnēs, var iepazīties ikvienas lidostas noteikumos, tāpēc, kravājot rokas bagāžu, ir nepieciešams pirms tam iepazīsties ar šīm drošības prasībām. Rokas bagāžā drīkst ievietot medikamentus un citas zāles, kā arī zīdaiņa pārtiku; šāda gadījumā drošības kontrole gan var arī pieprasīt apstiprinājumu tam, ka šādas lietas ir pasažierim patiešām nepieciešamas rokas bagāžā. Piemēram, ja ir zīdaiņa pārtika, tad jābūt arī pašam zīdainim.

Visas šķidrās vielas joprojām drīkst ievietot reģistrētajā bagāžā. Protams, ir pašam pasažierim jāskatās, lai lidojuma laikā, piemēram, pudeles nesaplīstu, šādi sabojājot visas pārējās bagāžā esošās lietas. Tāpat arī jāseko līdzi svaram, kāds ir reģistrētajai bagāžai.

Ejot cauri drošības kontrolei, pasažierim ir jānovelk virsdrēbes, kas arī atsevišķi tiek pārbaudītas. Jāiet ir cauri arī metāla detektoram, pirms tam no atbrīvojoties no visām metāla lietām, piemēram, kabatās nedrīkst atrasties atslēgas, monētas, dažkārt jānoņem arī josta. Visi metāla priekšmeti kopā ar virsdrēbēm ir jāieliek speciālā kastē, kas tiek pārbaudīt ar rentgena stariem. No rokas bagāžas ir jāizņem arī elektroniskās ierīces, tajā skaitā arī portatīvie datori.