Kas ir čārterreiss?

Pievienots

Brīvdienas, atvaļinājumi – tas ir īstais laiks, lai izrautos no ierastās vides un dotos uz kādu eksotiskāku zemi, kur vēl nekad nav būts, bet kura vilina jau gadiem ilgi. Diemžēl biļetes starpvalstu lidojumiem bieži vien ir ļoti dārgas, līdz ar to tiek sabojāts viss prieks par ceļojumu. Taču pastāv kāds izdevīgs risinājums tieši šādiem gadījumiem – čārterreisi.

Čārterreiss ir reiss, ko transportlīdzeklis, respektīvi, lidmašīna veic pēc nomas pieprasījuma. Šādi reizi sniedz iespēju aizceļot gandrīz uz jebkuru vietu pasaulē, taču izmaksas par to ir krietni zemākas nekā parastajiem lidojumiem. Var rasties jautājums – kāpēc? Taču atbilde ir tieši tajā apstāklī, ka privātpersona vai arī kāda organizācija (tūrisma aģentūra) pasūta aviokompānijai reisu, tas tiek iznomāts. Pats vārds “čārters” nozīmē lidmašīnas pasūtīšanu konkrētas firmas vārdā; tas ir pasūtījuma līgums, ar kuru saskaņā pasūtītājs izmanto transportlīdzekļa (lidmašīnas) ietilpību pasažieru, kā arī kravas pārvadāšanai ārpus regulārajiem reisiem. Privātpersona vai organizācija, kas veic pasūtījumu, izvirza arī savas prasības par to, kādam ir jābūt lidmašīnas tipam, kustības grafikam, kā arī ar ēdināšanu saistītajiem pakalpojumiem. Pēc tam aviokompānija izvērtē šo pasūtījumu un piedāvā lidmašīnu, ja atbilstīgi noteiktajām prasībām tāda ir pieejama.
Čārterreisi būtībā sniedz klientiem tieši to pašu, ko aviokompāniju regulārie reisi. Galvenās atšķirības ir cenā, tāpat arī čārterreisu kustības grafiks ir retāks.

Tomēr pats labākais ir tas, ka čārterreiss var aizvest ikvienu uz iemīļotākajām ceļotāju vietām un kūrortiem. Šobrīd tieši tūrisma čārterreisi ir ļoti pieprasīti. Lai gan Latvijā vēl šī iespēja nav tik populāra un iecienīta, kā citur pasaulē, tomēr piedāvājums ir. Ir dažas tūrisma aģentūras, kas piedāvā saviem klientiem lidojumus ar čārterreisiem – TezTours, Novatours un Alīda Tours. Tiek izmantotas populārākās aviokompānijas, piemēram, AirBaltics. Šīs tūrisma aģentūras sastāda gandrīz visu čārterreisu lidojumu tirgu. Šobrīd čārterreisu piedāvājums no Latvijas ir mazāks nekā citās Eiropas un pat Baltijas valstīs, taču, čārterreisiem kļūstot aizvien populārākiem, pieaugs arī piedāvājumu un tūrisma aģentūru skaits, kas arī dos ceļotājiem lielāku labumu – cenas kļūs vēl zemākas.

Organizējot lidojumu, izmantojot čārterreisu, tūrisma aģentūra jau laicīgi vairāku mēnešu garumā pasūta vairākus čārterreisus uz konkrētu galamērķi. Tāpat tiek arī noteikts tūristiem nepieciešamo vietu skaits. Aviokompānija, izvērtējot savas iespējas, nosaka, kāda ir lidmašīnas iznomāšanas cena. Piemēram, ja nepieciešamas 160 vietas, tad lidmašīnas cena ir 35`200 dolāru, līdz ar to katra lidmašīnas sēdvietas cena ir 220 dolāri. Veidojot ceļojumu, tūrisma aģentūra ierēķina aviobiļetes cenu, pievienojot vēl tai izmaksas par viesnīcu, ēdināšanu un citiem pakalpojumiem. Taču aviokompānija, lai izvairītos no zaudējumiem, kā arī gūtu peļņu, ļauj rezervēt biļetes šādos čārterreisos arī citiem cilvēkiem, kuri neizmanto tūrisma aģentūras pakalpojumus.

Čārterreisu aviobiļetes iespējams iegādāties tieši tāpat, kā parastās regulāro lidojumu biļetes. Taču galvenā atšķirība ir, ka par čārterreisu biļetēm nav iespējams atgūt naudu, kā arī tās nav iespējams apmainīt. Tāpat arī, lidojot ceļojumā kopā ar ceļojuma aģentūru, dažas dienas pirms lidojuma ir vēlreiz jāpārliecinās par izlidošanas laiku, jo tas var mainīties pat par vairākām stundām.