Lidojumi grūtniecības laikā

Pievienots

Ikviens cilvēks vēlas kaut reizi gadā doties kaut kur atpūsties, lai atbrīvotos no ikdienas rutīnas, kā arī uzņemtu jaunus spēkus, gūtu jaunu pieredzi un iespaidus. Šāda vēlme, protams, ir arī topošajām māmiņām, kurām grūtniecība ir pēdējais laiks, kad vēl var doties ceļojumā bez bērnu ratiņiem, autiņbiksītēm, kaudzi maiņas apģērba un rotaļlietām. Tomēr dažādu iemeslu dēļ, daudzas grūtnieces tomēr baidās lidot, jo nav pārliecības vai tas nekaitēs ne bērniņam, ne sev.

Ir veikti dažādi pētījumi par to, vai lidošana kaitē grūtniecēm, tomēr vienbalsība ir panākta vien par dažām lietām. Vislabākais, laiks, kad vēl diezgan droši veselas grūtnieces var veikt lidojumus, ir 4. līdz 7. mēnesis. Pirmā un trešā trimestra laikā lidojumi nav vēlami dažādu faktoru dēļ. Kad sieviete ir stāvoklī vēl pavisam neilgi (pirmos trīs mēnešus), lidošana nav ieteicama, jo gaidāmais mazulis ir vēl pavisam maziņš, kā arī nav pilnībā attīstījušies dažādi orgāni. Līdz ar to embrijs vēl ir ļoti jūtīgs un spiediena maiņas, kā arī lidojuma starojums var izraisīt dažādas sekas. Piemēram, spontāno abortu. Tomēr nav pilnībā pierādīts, ka lidošana grūtniecības pirmajos trijos mēnešos var izraisīt spontāno abortu. Ja šajā laika periodā ir jālido, tad veselai sievietei var tikai paaugstināties sliktās sajūtas, kas saistītas ar nelabumu grūtniecības laikā. Taču nav ieteicams ne pirmajā trimestrī, ne arī pārējos trimestros lidot tām sievietēm, kuras iznēsā vairāk kā vienu embriju. Ja iepriekš jau ir piedzīvots spontānais aborts, tad arī šādos gadījumos nevajadzētu lidot visu grūtniecības laiku, īpaši pirmajā grūtniecības trimestrī. Sievietēm, kurām ir dažādas sirds un asinsvadu saslimšanas, arī nav ieteicams veikt ceļojumus ar lidmašīnu.

Grūtniecība ir laiks, kad sievietēm ir paaugstināts trombozes risks, veidojas asins korķi, kas nosprosto asinsvadus. Lidojot ar lidmašīnu īpaši tālsatiksmes reisos, trombozes iespējamība palielinās, tāpēc šis ir viens no iemesliem, kāpēc vairākkārt padomāt par to, vai grūtniecības laikā izmantot aviokompāniju pakalpojumus. Uzņemoties šādu risku, grūtniecei lidojuma laikā ir jānodrošinās ar ērtu un komfortablu apģērbu. Vislabāk arī izvēlēties tādus apavus, kas ir bez paaugstināta papēža, kā arī viegli novelkami. Nevajag aizmirst arī paņemt līdzi spilventiņu, kas paredzēts pārlidojumiem; tā vietā var arī izmantot salocītu jaku vai džemperi. Tāpat arī, piesprādzējoties ar drošības jostu, vislabāk ir to darīt pēc iespējams zemāk zem vēdera. Turklāt arī drošības jostu vajag savilkt tik stingri, lai ir iespējams vēl ielikt divus pirkstus pa vidu. Risks, ko drošības josta var nodarīt grūtniecei ir minimāls, salīdzinot ar to, kas var notikt, ja drošības josta netiek izmantota vispār.

Tā kā lidmašīnās ir pazemināts gaisa mitrums, tad noteikti ir svarīgi parūpēties, lai visu laiku ir pieejams šķidrums. Vislabāk, protams, ir lietot negāzētu ūdeni. Kaut gan nav iespējams caur drošības kontroli iznest savu dzeramā ūdens pudeli, tomēr var iegādāties ūdeni izlidošanas teritorijā, kā arī lidmašīnā.

Izvēloties iespēju lidot ar lidmašīnu grūtniecības laikā, noteikti ir, rezervējot biļeti, par to arī jāinformē aviokompānija. Dažkārt grūtniecēm tiek piedāvātas labākas un ērtākas sēdvietas, kur iespējams kaut vai vismaz izstiept kājas. Apkalpojošais personāls arī pievērsīs vairāk uzmanības grūtnieces komfortam. Taču aviokompānijas informēšana ir nepieciešama arī citu iemeslu dēļ. Dažkārt tiek pieprasītas ārsta izziņas par to, vai tiek ļauts veikt lidojumu. “AirBaltic” šādu izziņu pieprasa jau no 27.grūtniecības nedēļas (izziņa nedrīkst būt vecāka par 2 nedēļām, rēķinot no izlidošanas dienas), bet “TurkishAirlines” no 28. nedēļas (izziņa nevar būt vecāka par 7 dienām). Grūtniecības pēdējā trimestrī gan aviokompānijas neļauj topošajām māmiņām lidot. Ierobežojumi tām grūtniecēm, kurām gaidāms vairāk kā viens bērniņš, ir vēl stingrāki. Tomēr, lidojot pēdējās nedēļās, kad tas vēl ir atļauts, aviokompānijas darbinieks var tomēr arī aizliegt veikt šo lidojumu.