Lidojums kopā ar mājdzīvnieku

Pievienots

Dodoties garākā ceļojumā vai arī pārceļoties uz citu valsti, bieži vien galvu nākas palauzīt mājdzīvnieku īpašniekiem. Atstāt dzīvnieku vienu mājas nav ne droši, ne arī atļauts; tāpat arī ne vienmēr ir iespējams atrast kādu, kas var suni, kaķi vai kādu citu dzīvnieku pieskatīt saimnieku prombūtnes laikā. Lai nebūtu mājdzīvnieks jāatstāj mājās viens, jāatdod patversmei vai arī jāpamet pavisam, ja saimnieki neplāno vairs atgriezties, vislabākā iespēja ir pārvadāt dzīvnieku ar lidmašīnas palīdzību. Protams, lidojums nebūs patīkams ne spiediena maiņas, ne jaunās un biedējošās vides, ne būra vai somas dēļ, kurā dzīvniekam ir jāuzturas visu lidojuma laiku, tomēr jebkurā gadījumā pārlidojumi vienmēr būs ātrāki nekā citi transportēšanas veidi.

Pats svarīgākais, kas noteikti ir jāizdara, lai varētu lidot kopā ar savu mājdzīvnieku, ir aviokompānijas brīdināšana par to. Svarīga ir gan dzīvnieku suga, gan arī svars. Dažas aviokompānijas ļauj pārvadāt dzīvniekus līdz 8 kg kopā ar būra vai somas svaru arī lidmašīnas salonā; rāpuļi un grauzēji gan nav šo dzīvnieku skaitā. Ja dzīvnieka svars kopā ar būri ir lielāks vai arī aviokompānija nepiedāvā pārvadāt dzīvniekus salonā, tad pārvadājums var tikt veikts kravas nodalījumā. Ir svarīgi, ka pārvadājamais dzīvnieks pilnīgi visu lidojuma laiku atrodas būrītī vai arī speciālā somā; nedrīkst pastāvēt iespēja, ka suns vai kaķis pēkšņi izkļūst no “ieslodzījuma” vietas. Tāpat arī saimniekam noteikti ir jāparūpējas par sava mīļdzīvnieka komfortu – būrītim ir jābūt pietiekami lielam, lai dzīvnieks var apgriezties, apgulties, piecelties stāvus pilnā augumā.

Pārvadājot dzīvniekus kravas nodalījumā, lidojums ir jāreģistrē vismaz vienu stundu pirms paša reisa. Aviokompānijas darbiniekam tiek dota arī iespēja atteikt aviobiļetes rezervāciju dzīvniekam, ja ir redzams, ka dzīvnieciņš jūtas slikti – nav nodrošināti piemēroti pārvadāšanas apstākļi. Ir svarīgi arī noskaidrot par dzīvnieku importu tajā valstī, uz kuru tiek ceļots. Lidojot uz dažādām valstīm, mēdz atšķirties nosacījumi par dzīvnieku pārvadāšanas veidu. Piemēram, lidojot uz Lielbritāniju, Apvienotajiem Arābu Emirātiem, kā arī Īriju. Pastāv noteikums, ka dzīvnieki tiek pārvadāti tikai un vienīgi kravas nodalījumā. Tas pats attiecas arī uz lidojumiem no šīm valstīm uz citurieni. Noteikti ir jānoskaidro arī cita veida informācija, piemēram, par nepieciešamajām potēm, kādām ir jābūt veiktām mājdzīvniekam, lai tas varētu tikt pārvadāts uz izvēlēto valsti. Informāciju par visiem noteikumiem valstī, uz kuru tiek izceļots, var atrast gan konkrētās valsts vēstniecībā vai pārstāvniecībā, kā arī citur. Dzīvnieka īpašniekam ir jānokārto visi nepieciešamie gan eksporta, gan importa un arī tranzīta dokumenti, noteikti nedrīkst aizmirst paņemt līdzi arī vakcinācijas pasi un veterināro sertifikātu.

Ir aviokompānijas, kas ļauj pārvadāt dzīvniekus kā rokas bagāžu, citām dzīvnieki ir jāreģistrē kā bagāža, kas tiek pārvadāta kravas nodalījumā. Tomēr jebkurā gadījumā neatkarīgi no pārvadāšanas veida, būs jāveic arī maksa par to. Piemēram, aviokompānijā “AirBaltic” dzīvniekus līdz 8kg (kopā ar būri vai konteineru) var pārvadāt lidmašīnas salonā – tas izmaksā 60 EUR; pārvadāšana kravas nodalījumā atkarībā no dzīvnieka svara ir 100 vai 200 EUR. Turklāt maksa par dzīvnieku pārvadāšanu netiek atlīdzināta.